reklama

WRACA SYSTEM ROWERÓW MIEJSKICH

Jastrzębianie będą mieli do dyspozycji 84 rowery i 26 stacji. Dla porównania – dwa lata temu mogliśmy korzystać z 61 pojazdów dostępnych w 20 punktach na terenie miasta. Wówczas w systemie zarejestrowało się aż 2245 osób, które wypożyczały rowery 31 212 razy. Łączna liczba kilometrów przejechanych na miejskich jednośladach była nie mniej imponująca – 83 435. To tak jakbyśmy ponad dwukrotnie okrążyli ziemię wzdłuż równika!

Podobnie jak poprzednio, rowery czwartej generacji obsługiwać będzie konsorcjum firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A. Co ważne, umowa podpisana jest na dwa lata. Sezon rowerowy będzie obowiązywał aż do końca października. A w przyszłym roku wystartuje już w kwietniu.

Wsłuchując się w opinie mieszkańców, zasadniczo zwiększono liczbę stacji rowerowych. W tym roku jest ich aż 26, co w połączeniu z możliwością bezpłatnego korzystania z roweru przez 20 początkowych minut znakomicie wpłynie na użyteczność systemu. Ceny za korzystanie z rowerów pozostają takie same jak w roku 2019 (20 pierwszych minut darmowe, później 3 gr. za 1 min.).

Co ważne, seniorzy pojadą za darmo!

„Wprowadzamy możliwość rejestracji i korzystania z wypożyczalni rowerów dla seniorów bez konieczności posiadania smartfona. Wystarczy zwykły telefon komórkowy. Warunkiem jest posiadanie ogólnopolskiej karty seniora, którą można uzyskać bezpłatnie w UM. Dla seniorów zarezerwowano w SRM JASkółka łącznie 500 kont. Posiadacz karty seniora nie będzie musiał instalować aplikacji, a żeby się zarejestrować będzie wystarczyło zadzwonić do BOK. Prościej się nie da. Zachęcam seniorów już dziś – wsiadajcie na rowery.”

– mówi prezydent Anna Hetman.

Wzorem lat ubiegłych organizacją systemu rowerów miejskich zajął się Jastrzębski Zakład Komunalny.

„Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu naszego miasta zadbaliśmy o to, by rowery wyposażone zostały w siedem przerzutek (biegów), a także opony z zabezpieczeniem antyprzebiciowym i wyposażenie roweru w uniwersalny uchwyt na telefon komórkowy. Będą też rowery z fotelikami dla dzieci .”

– mówi Marek Krakowski, dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego.

System jest tak skonstruowany, że rower można pozostawić bezpośrednio na odpowiednio oznakowanym stojaku rowerowym lub w jego pobliżu.

Podstawowym elementem składającymi się na system rowerów miejskich jest oczywiście aplikacja mobilna oraz dedykowana strona internetowa. Aby rozpocząć przejażdżkę rowerem miejskim, należy zarejestrować się poprzez pobraną z Internetu aplikację mobilną. Rejestracji dokonać można także z pozycji komputera stacjonarnego poprzez dedykowaną stronę internetową. Konieczne jest także uiszczenie opłaty inicjalnej w wysokości 10 zł, która po zamknięciu systemu podlegać będzie zwrotowi, o ile nie zostanie wykorzystana do opłacenia przejazdów.

Wypożyczenie roweru jest banalnie proste – wystarczy za pośrednictwem aplikacji mobilnej zeskanować QR kod umieszczony przy kierownicy roweru lub nad tylnym kołem. Po weryfikacji kodu rower zostanie automatycznie odblokowany i przypisany do użytkownika, aż do czasu zakończenia jazdy. System daje także możliwość wypożyczenia roweru bez konieczności włączania aplikacji. Możliwe to będzie poprzez kontakt telefoniczny z działającym całodobowo Biurem Obsługi Klienta lub wysyłanie SMS-a z telekodem.

Umowa z konsorcjum firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A. została podpisana 20 maja br. Zgodnie z umową firma ma najdalej 30 dni na uruchomienie systemu. Zapewnia jednak, że zależy jej na jak najszybszym uruchomieniu.

fot. Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój / Łukasz Parylak

Galeria

reklama

Polityka cookies

Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnego działania naszej strony. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.