reklama

KOLIZJA DWÓCH ROWERZYSTÓW

Do zdarzenia z udziałem dwóch rowerzystów doszło w miniony wtorek po godzinie 15:00 w Jastrzębiu-Zdroju.

Jak ustalili będący na miejscu mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego jastrzębskiej komendy, jadąca na rowerze 41-latka, skręcając w prawo, nie ustąpiła pierwszeństwa na skrzyżowaniu innemu rowerzyście. Mieszkanka powiatu pszczyńskiego uderzyła w tylne koło jadącego na rowerze 13-latka. W związku z przeprowadzonym badaniem na zawartość alkoholu okazało się, że kobieta miała prawie pół promila w wydychanym powietrzu, a chłopiec nie posiadał karty rowerowej. W wyniku zdarzenia 41-latka z ogólnymi obrażeniami ciała została zabrana do szpitala. Jej życiu na szczęście nie zagraża niebezpieczeństwo. Niestety KMP nie informuje jak policjanci zakończyli to zdarzenie drogowe.

 

Przy okazji tego niebezpiecznego zdarzenia przypominamy podstawowe zasady poruszania się po drogach, do stosowania się których zobowiązani są kierujących jednośladami.

Bez karty rowerowej – nie można!

Przepisy nie zostawiają cienia wątpliwości. Bez karty rowerowej nie można jechać ! Karta rowerowa to dokument potwierdzający uprawnienia do jazdy rowerem dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 roku życia. Od osób starszych nie wymaga się tego dokumentu, a młodsze dzieci muszą być na drodze pod opieką osoby, która kartę ma lub jest dorosła. Karty rowerowej może nie mieć nastolatek, który ma prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Karta rowerowa jest dokumentem uprawniającym osoby niepełnoletnie (w wieku od 10. do 18. roku życia) do poruszania się rowerem lub hulajnogą po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu. Jeśli twoje dziecko nie ma stosownego dokumentu potwierdzającego podstawową znajomość zasad ruchu drogowego, może w trakcie kontroli otrzymać od policjanta pouczenie. Jeśli jednak sprowadziło na kogoś zagrożenie, policjant sporządzi odpowiednią dokumentację, która trafi następnie do sądu rodzinnego. A jeśli ukończyło 17 lat – nawet mandat w wysokości do 1500 złotych.

Fot. KMP w Jastrzębiu-Zdroju

Galeria

reklama

Polityka cookies

Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnego działania naszej strony. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.