reklama

ELEKTRYCZNĄ HULAJNOGĄ BEZ UPRAWIEŃ

Może się wydawać, że karta rowerowa to relikt przeszłości. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. To obowiązkowy dokument dla dzieci powyżej dziesiątego roku życia, który pozwala poruszać się po drogach nie tylko na dwóch kółkach, ale także coraz bardziej popularnymi hulajnogami.

Przypominamy jakie prawa i obowiązki wiążą się z używaniem tych urządzeń, gdyż jastrzębscy policjanci ruchu drogowego legitymowali już pierwsze osoby, które kierowały hulajnogą elektryczną i nie posiadały do tego wymaganych uprawnień, czyli karty rowerowej. Mundurowi sporządzili z kontroli dokumentację, a Sąd Rodzinny zdecyduje o sposobie zakończenia.

Przypominamy zatem najważniejsze zasady bezpieczeństwa:

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

– od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;

– od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;

 

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:

– korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;

– korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:

– jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;

– zachowanie szczególnej ostrożności;

– ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają:
• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
• czepiania się pojazdów;
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
• ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Ile osób może podróżować na hulajnodze elektrycznej?

Przepisy regulują tę kwestię bardzo szczegółowo. Hulajnoga elektryczna to pojazd przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Mandat za to przewinienie wynosi 300 zł.

Wysokie kary za jazdę na hulajnodze elektrycznej po alkoholu

Najwyższe mandaty zapłacą te osoby przemieszczające się za pomocą hulajnóg elektrycznych, które zdecydują się na to po spożyciu alkoholu:
• za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) przewidziany jest mandat w wysokości 2500 zł.
• poruszanie się po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) grozi mandatem w wysokości 1000 zł.

Informacja: KMP w Jastrzębiu-Zdroju

Foto: Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Galeria

reklama

Polityka cookies

Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnego działania naszej strony. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.