reklama

KIEROWAŁ POJAZDEM MIMO TEGO, ŻE JEGO PRAWO JAZDY BYŁO NIE WAŻNE OD 5 LAT

We wtorek, parę minut po północy, na ulicy Podhalańskiej, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki audi. 42-letni kierujący oświadczył, iż nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, iż prawo jazdy kierującego w 2016 roku straciło ważność. O karze dla kierującego zdecyduje sąd.

Przypominamy!

Podczas kontroli drogowej uprawniony funkcjonariusz dokona przede wszystkim weryfikacji posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami, sprawdzając między innymi termin ważności uprawnień. Jeśli stwierdzi podczas kontroli, iż prawo jazdy utraciło ważność, potraktuje kierującego, jako osobę nieposiadającą uprawnień do kierowania pojazdami. W takim przypadku kierujący pojazdem popełnia wykroczenie określone w art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń. Za to wykroczenie zgodnie z obowiązującym taryfikatorem na kierującego pojazdem może być nałożony mandat karny. Policjant może również odstąpić od ukarania sprawcy wykroczenia mandatem karnym i skierować wniosek o ukaranie do właściwego Sądu Rejonowego. Taka sytuacja będzie miała miejsce najczęściej w tych przypadkach, kiedy po sprawdzeniu w bazach danych okaże się, że kierujący jest „recydywistą”, czyli uprzednio był już karany za podobne wykroczenia lub też np. kierowanie pojazdem będzie się wiązało ze stwarzaniem zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po skierowaniu wniosku o ukaranie Sąd może za to wykroczenie nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł oraz orzec zakaz kierowania pojazdami. Jeśli taka osoba ponownie zasiądzie za kółkiem, to popełni nie tylko wykroczenie, ale już przestępstwo ze wszystkim tego konsekwencjami.
Ponadto podczas kontroli drogowej pojazd, którym kieruje osoba nieposiadająca uprawnień, może zostać odholowany na parking strzeżony, jeśli nie będzie możliwości zabezpieczenia pojazdu, którym kierowała, poprzez przekazanie go innej osobie znajdującej się w nim w chwili kontroli, a która ma uprawnienia do kierowania tym pojazdem. Odpowiedzialności może podlegać również właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd (jeśli jest to osoba inna niż kierujący pojazdem) za wykroczenie z art. 95 §1 pkt 2 Kodeksu wykroczeń polegające na dopuszczeniu do prowadzenia pojazdu przez osobę niemającą wymaganych uprawnień.

fot. Archiwum

Galeria

reklama

Polityka cookies

Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnego działania naszej strony. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.