reklama

POLICYJNY DRON NAD ALEJĄ JANA PAWŁA II

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego jastrzębskiej komendy wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przeprowadzili na terenie naszego miasta działania, podczas których wykorzystywany był policyjny dron. Działania te były wykonywane w miejscu, gdzie często dochodzi do popełniania wykroczeń drogowych.

Przy wykorzystaniu nowoczesnej techniki, mundurowi obserwowali uczestników ruchu drogowego. Tego typu przedsięwzięcia prowadzone są celem poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenia ilości zdarzeń drogowych. Dron z pewnej odległości obserwował kierujących, którzy nie stosowali się do obowiązujących zasad ruchu drogowego.

W momencie, gdy operator zauważył wykroczenie, natychmiast informacja ta trafiała do patrolu policjantów ruchu drogowego, który kilkadziesiąt metrów dalej zatrzymywał wskazany pojazd i wyciągał konsekwencje wobec niezdyscyplinowanego kierowcy.

W działania zaangażowanych było 13-stu funkcjonariuszy drogówki, w tym był również patrol jastrzębskiej grupy SPEED. O potrzebie realizacji takch działań, świadczy fakt, iż w kilka godzin policjanci ujawnili 8 wykroczeń związanych z wyprzedzaniem bezpośrednio przed oraz na przejściu dla pieszych. Ponadto mundurowi ujawnili także 24 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w rejonie działań oraz naruszyli przepisy związane z prawidłowym zachowaniem się kierujących w rejonie przejść dla pieszych.

Mundurowi w trakcie trwania działań nałożyli 33 mandaty karne, skierowali jeden wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego, zatrzymali 4 dowody rejestracyjne oraz sporządzili 2 wnioski do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zapowiadają, że tego typu działania będą kontynuowane.

Przypominamy, że zgodnie z nowym taryfikatorem obowiązującym od początku tego roku:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym, grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych.

Fot. KMP w Jastrzębiu-Zdroju

Galeria

reklama

Polityka cookies

Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnego działania naszej strony. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.