reklama

Strażacy OSP Ruptawa WzMOCnieni w służbie mieszkańcom miasta

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruptawie nie zaprzestają starań o poprawęb ezpieczeństwa w Sołectwie Ruptawa, a także w mieście Jastrzębie-Zdrój. Dzięki pozyskanym środkom jednostka zakupiła nowoczesne 3-częściowe ubrania specjalne oraz defibrylator AED, a także dwie latarki nahełmowe. Projekt zrealizowano w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Wraz z ciągłym rozwojem ruptawskiej jednostki OSP, druhowie nie zaprzestają starań w poszukiwaniu nowych możliwości podnoszenia swojej wiedzy i umiejętności, a wszystko to dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta Jastrzębie-Zdrój. Tym razem wraz ze zmieniającymi się wytycznymi dot. ubrań specjalnych strażaków oraz w związku z zwiększoną liczbą dyspozycji do zdarzeń postawiono na zmianę dotychczasowych wyeksploatowanych ubrań. Te nowe, 3-częściowe zapewnią zarówno komfort, a zarazem bezpieczeństwo w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych. Co ciekawe, w skład ubrań wchodzi kurtka lekka, która ma zapobiegać przegrzaniu organizmu strażaka przy działaniach w otwartym terenie oraz standardowa, używana do pożarów. Część grantu strażacy przeznaczyli na zakup Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED) wraz z kluczem do trybu niemowlęcego defibrylatora. Jak zapewniają nas strażacy, zakup ten stanowi wyposażenie ich drugiego pojazdu specjalnego – busa Citroena Jumpy, który przysłużył się już przy nie jednym zdarzeniu.

Druhowie w OSP Ruptawa przeprowadzają cykliczne wewnętrzne ćwiczenia w ramach posiadanych uprawnień Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a także przygotowują swoich nowych członków do uzyskania tego uprawnienia. Chociaż tematyka jest rozległa i często zdaje się, że trudna, to strażacy doskonale wiedzą, że bez regularnych ćwiczeń i powtórzeń same uprawnienia nic nie znaczą. Tym samym zachęcają mieszkańców miasta do wstąpienia w ich szeregi oraz uczestniczenia w życiu jednostki OSP Ruptawa.

Program „WzMOCnij swoje otoczenie” to ogólnopolski program grantowy realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, skierowany do samorządów i ich jednostek – np. przedszkoli, szkół, bibliotek, czy ośrodków pomocy społecznej, oraz do organizacji pozarządowych, które chcą wprowadzać ważne i długotrwałe zmiany w swoim otoczeniu w jednym z ośmiu następujących obszarów: aktywność fizyczna, bezpieczeństwo, edukacja, ochrona zwierząt, rozwój wspólnej przestrzeni publicznej, środowisko naturalne, zdrowie i inne inicjatywy mieszczące się w celach programu.

Dodatkowe informacje o programie można znaleźć na stronie https://raport.pse.pl/pl/ oraz

www.wzmocnijotoczenie.pl.

Galeria

reklama

Polityka cookies

Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnego działania naszej strony. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.